Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-16
Data publikacji: 2024-04-16

VAT od usługi Booking.com - wskazówki dla podatników

Podatnicy, którzy świadczą usługi wynajmu mieszkań dosyć często korzystają z usług portali pośredniczących, takich jak Booking.com czy Airbnb. Powstaje wówczas pytanie, jak rozliczyć fakturę otrzymaną od przedsiębiorcy zagranicznego. Czy podatnik powinienem rozliczyć taką fakturę jako import usług, mimo braku rejestracji do VAT?

Kiedy rozliczamy import usług – wybrane zagadnienia na przykładach >>>

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników >>>

Miejsce świadczenia usług

Podatnik nabywając usługi portalu Booking.com, czyli usługi od podatnika zagranicznego, powinien ustalić, gdzie, tzn. w jakim kraju, usługi te podlegają opodatkowaniu.

Miejsce świadczenia oraz opodatkowania VAT "usług pozyskiwania klientów" określa się na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie ze wskazanym artykułem miejscem świadczenia (i opodatkowania) tych usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

W opisanej sytuacji usługi powinny być opodatkowane w Polsce, a podatnik jako ich nabywca (usługobiorca) powinien je rozliczyć jako import usług. Jest to bowiem świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • usługodawcą jest podatnik, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

  • usługobiorcą jest – w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT – podatnik, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania do VAT UE zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy o VAT.

Ważne

"Usługi pozyskiwania klientów" podlegają opodatkowaniu w kraju siedziby nabywcy usługi, tj. w Polsce. Obowiązek rozliczenia podatku należnego spoczywa na polskim przedsiębiorcy.

Rejestracja nabywcy usługi do VAT UE

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni mają obowiązek zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych – tzw. rejestracja VAT UE. Obowiązek ten na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT dotyczy również podatników, którzy nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b tej ustawy, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Przed dokonaniem pierwszej czynności nabycia usług pozyskania klientów od Booking.com przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji do VAT UE.

Rozliczenie importu usług

Podatnicy zwolnieni z VAT nie mają obowiązku składania podstawowych deklaracji VAT (JPK_V7), jednak w sytuacji gdy mają rozliczyć import usług, powinni złożyć VAT-9M w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy (art. 99 ust. 9 ustawy o VAT). W deklaracji tej należy wykazać import usług, dla których obowiązek podatkowy powstał w danym okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracji VAT-9M. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi, upływu okresu rozliczeniowego albo dokonania zapłaty – w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

W terminie złożenia VAT-9M przedsiębiorca jako podatnik dokonujący importu usług, ma również obowiązek zapłaty podatku należnego z tytułu importowanej usługi. W związku z tym rozliczeniem nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, ponieważ podatnicy zwolnieni z VAT nie mogą odliczać VAT naliczonego.

Ważne

W związku z zakupem usług od Booking.com przedsiębiorca powinien:

  • dokonać rejestracji do VAT UE (przed dokonaniem pierwszego nabycia tych usług),
  • rozliczać nabyte usługi w deklaracji VAT-9M oraz wpłacać należny z tego tytułu VAT.

 

Rafał Styczyński

Jak rozliczyć VAT od usługi Booking.com >>>

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00