Zmiany w przepisach dotyczących pomocy de minimis
5 listopada 2024 r. Prezydent podpisał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis, Projektowana ustawa dostosowuje krajowe przepisy do prawa unijnego. Obecnie w polskich aktach prawnych znajdują się odniesienia do poprzednich rozporządzeń KE dotyczących pomocy de minimis.
prawo, przepisy, ustawa, rozporządzenie, nowelizacja, interpretacje, wykładnia, zmiany prawa
Pomoc de minimis jest to szczególny rodzaj wparcia dla przedsiębiorców przez państwo, które nie podlega zgłoszeniu do Komisji Europejskiej. Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy w różnych formach: na szkolenia, inwestycje, ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS i innych.
Zmiany wprowadzane ustawą sprowadzają się do zastąpienia odesłań do nieobowiązujących rozporządzeń unijnych odesłaniem wskazującym, że pomoc de minimis będzie udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis oraz doprecyzowania przepisów w celu zapewnienia ich zgodności z regulacjami unijnymi" - czytamy w komunikacie.
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 oraz rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2832 zmianie uległa wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca. Pomoc została zwiększona odpowiednio z 200 tys. euro do 300 tys. euro oraz z 500 tys. euro do 750 tys. euro. Zwiększono także limit pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów z 100 tys. euro do 300 tys. euro.
Unijne regulacje w sprawie udzielania pomocy de minimis przewidują również udzielanie pomocy de minimis w sektorach, które były dotychczas wykluczone z takiej możliwości. Umożliwiono korzystanie z pomocy de minimis w celu nabycia pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów, a także przyznano możliwość ubiegania się o pomoc przedsiębiorcom działającym w sektorze węglowym, znajdującym się w trudnej sytuacji, prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów lub w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
(ISBnews)
Przeczytaj również: Pomoc de minimis dla przedsiębiorców w Polsce >>>