Rada UE wprowadza dyrektywę „stop-the-clock” – zmiany w zakresie raportowania ESG
14 kwietnia 2025 r. Rada UE zatwierdziła propozycję tzw. dyrektywy „stop-the-clock”, która jest częścią pierwszego pakietu uproszczeń niektórych wymogów związanych z regulacjami zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw (pakiet Omnibus I). Projekt przewiduje odroczenie o 2 lata obowiązku raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla przedsiębiorstw, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 i 2026 rok. Co istotne, dla firm objętych obowiązkiem raportowania w pierwszej kolejności nic się nie zmieni – nadal muszą przygotować raporty za rok 2024.
Praktyczny przewodnik po sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju »»»
Raportowanie ESG, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, aby m.in. zapewnić przestrzeganie przez podmioty unijnych regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Moment nałożenia obowiązku raportowania zależy od m.in. wielkości firmy, liczby zatrudnianych pracowników i kryteriów finansowych.
Od 1 stycznia 2025 r. do ustawy o rachunkowości wprowadzono nowy rozdział Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju, który stanowi zasadniczą część implementacji dyrektywy 2022/2464 w zakresie przepisów dotyczących sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Największe firmy, czyli zatrudniające ponad 500 pracowników, z sumą bilansową powyżej 20 mln euro i rocznymi przychodami powyżej 40 mln euro pierwsze raporty muszą złożyć za 2024 rok. Drugi próg dotyczy firm, które zatrudniają ponad 250 pracowników, mają sumę bilansową powyżej 25 mln euro i/lub roczne przychody powyżej 50 mln euro. Jeśli firmy te spełniają dwa z trzech powyższych kryteriów, swój pierwszy raport złożą w 2026 roku. Najpóźniej obowiązkowe raportowanie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli te zatrudniające ponad 10 pracowników, z sumą bilansową powyżej 350 tys. euro i/lub rocznymi przychodami powyżej 700 tys. euro. Obowiązek zostanie na nie nałożony w 2026 r.
Obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG) objął już zatem część polskich przedsiębiorstw. 26 lutego 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła jednak projekt pakietu planowanych uproszczeń w obszarze sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, tzw. pakiet „Omnibus” który zakłada m.in. odroczenie o dwa lata obowiązku raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju dla drugiej i trzeciej fali jednostek, które na podstawie przepisów o raportowaniu ESG są zobowiązane do zaraportowania po raz pierwszy za 2025 lub 2026 rok. Obowiązek raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju ma dotyczyć wyłącznie przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1 000 pracowników w spółce lub w grupie kapitałowej. Komisja Europejska szacuje, że w związku z tym zwolnione z obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju będzie ponad 80% przedsiębiorstw.
Jak poinformował resort rozwoju, 14 kwietnia 2025 r. Rada UE zatwierdziła propozycję tzw. dyrektywy „stop-the-clock”, która jest częścią pierwszego pakietu uproszczeń niektórych wymogów związanych z regulacjami zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw (pakiet Omnibus I).
Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Mechanizm „Stop-the-Clock” zakłada:
- odroczenie o 2 lata wymogów sprawozdawczych dla spółek obecnie objętych zakresem CSRD, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 r. lub za 2026 r. Oznacza to, że spółki zaraportowałyby po raz pierwszy odpowiednio za 2027 r. i 2028 r. To rozwiązanie wydłuży przedsiębiorstwom czas na przygotowanie się do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
- w zakresie dyrektywy CSDDD, przesunięcie terminu transpozycji o 1 rok, jak również przesunięcie jej stosowania o 1 rok dla pierwszej grupy spółek objętych zakresem tej dyrektywy.
Co istotne, dla firm objętych obowiązkiem raportowania w pierwszej kolejności nic się nie zmieni – nadal muszą przygotować raporty za rok 2024.
Dyrektywa „stop-the-clock” wejdzie w życie dzień po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, a państwa członkowskie będą musiały ją włączyć do prawa krajowego do 31 grudnia 2025 r.
Na podstawie komunikatu MRiT z dnia 14 kwietnia 2025 r. "Zielone światło dla dyrektywy "stop-the-clock". Pierwszy krok w uproszczeniu regulacji ESG"
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat: Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju – nadchodzące uproszczenia »»»