Reklamacje a VAT: Jak dokumentować i rozliczać korekty?
Gdy w wyniku przyjętej reklamacji zostaje obniżona cena, sprzedawca ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i VAT, a kupujący, jeśli odliczył VAT, ma obowiązek skorygowania odliczenia. To samo dotyczy zwrotu towarów. Sposób dokumentowania i rozliczenia korekty zależy od tego, jak udokumentowano transakcję pierwotną.
Rozliczenie faktur korygujących w VAT - przegląd orzecznictwa i interpretacji »»»
Obniżenie ceny reklamowanego towaru lub zwrot towaru - co powinna zawierać faktura korygująca?
Sposób dokumentowania obniżenia ceny reklamowanego towaru lub zwrotu towaru zależy od tego, jak była dokumentowana dostawa tego towaru. Jeżeli dostawa zwracanego towaru została udokumentowana fakturą, obniżenie ceny tego towaru lub otrzymanie jego zwrotu wymaga wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej (art. 106j ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o VAT). Wymaganą treść takich faktur przedstawia poniższa tabela.
l.p. | Dane obowiązkowe |
1. | numer kolejny faktury korygującej oraz data jej wystawienia |
2. | numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur |
3. | następujące dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
|
4. | kwota korekty podstawy opodatkowania oraz – jeżeli korekta wpływa na kwotę podatku należnego – kwota korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej |
Dane fakultatywne | |
5. | wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo „KOREKTA” |
6. | przyczyna korekty (np. obniżenie ceny na skutek uznania reklamacji czy zwrot towaru) |
Rozliczanie faktur korygujących przez sprzedawców
Z punktu widzenia rozliczania przez sprzedawców faktury korygujące dokumentujące obniżenie ceny reklamowanego towaru lub zwrot towaru dzielą się na dwie grupy.
Pierwszą grupę stanowią faktury korygujące rozliczane przez sprzedawców w okresie ich wystawienia. Do takich faktur korygujących należą wymienione przepisami art. 29a ust. 15 ustawy o VAT faktury korygujące:
- dotyczące eksportu towarów,
- dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,
- dotyczące dostaw towarów, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,
- wystawione w postaci faktury ustrukturyzowanej.
Do drugiej grupy należą pozostałe faktury korygujące dokumentujące obniżenie ceny reklamowanego towaru lub zwrot towaru. Faktury korygujące należące do tej grupy są rozliczane przez sprzedawcę w okresie rozliczeniowym, w którym:
- zostały wystawione – pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru warunki obniżenia podstawy opodatkowania oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją,
- uzyskał wymaganą dokumentację – w przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie i spełnienie warunków.
W przypadku obniżenia ceny reklamowanego towaru za uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania oraz spełnienie tych warunków uznać należy moment ustalenia przez strony obniżenia ceny (np. zaproponowania przez sprzedawcę obniżenia ceny w określonej wysokości i zaakceptowania tego przez nabywcę). Z objaśnień Ministerstwa Finansów wynika jednocześnie, że moment spełnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania w przypadku zwrotu towarów następuje co do zasady z chwilą doręczenia zwracanych towarów sprzedawcy.
Rozliczanie faktur korygujących przez nabywców
Okres rozliczeniowy, w którym nabywcy towarów i usług powinni zmniejszać kwotę podatku naliczonego, wyznacza co do zasady moment, w którym zostały spełnione uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze. Zasada ta obowiązuje również w przypadku obniżania przez sprzedawców ceny reklamowanych towarów oraz dokonywania zwrotów towarów.
W styczniu 2025 r. podatnik kupił towar i odliczył VAT z faktury dokumentującej jego zakup. Na początku marca 2025 r. podatnik zareklamował ten towar. Na skutek reklamacji sprzedawca zaproponował podatnikowi obniżenie ceny tego towaru, co podatnik 15 marca 2025 r. zaakceptował. W tej sytuacji podatnik obowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w ewidencji VAT oraz w pliku JPK_V7 przesyłanym za marzec 2025 r.
Moment otrzymania faktury korygującej nie ma co do zasady wpływu na moment zmniejszania kwot podatku naliczonego przez nabywców. Zdarza się w związku z tym, że zmniejszeń takich nabywcy obowiązani są dokonywać przed otrzymaniem faktury korygującej (a niekiedy nawet bez otrzymania faktury korygującej).
Od zasady tej istnieją dwa wyjątki. Pierwszy z nich ma miejsce, jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje. Wówczas zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Drugi wyjątek ma zastosowanie w przypadku otrzymania faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej. Nabywca obowiązany jest wówczas do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (art. 86 ust. 19d ustawy o VAT).
W styczniu 2025 r. podatnik kupił towar i odliczył VAT z otrzymanej przez KSeF faktury ustrukturyzowanej dokumentującej jego zakup. Na początku marca 2025 r. podatnik zareklamował ten towar. Na skutek reklamacji sprzedawca zaproponował podatnikowi obniżenie ceny tego towaru, co podatnik zaakceptował 20 marca 2025 r. 3 kwietnia 2025 r. podatnik otrzymał przez KSeF fakturę korygującą w postaci faktury ustrukturyzowanej dokumentującą to obniżenie ceny. W tej sytuacji podatnik obowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w ewidencji VAT oraz w pliku JPK_V7 przesyłanym za kwiecień 2025 r.
Autor: Tomasz Krywan
Więcej na ten temat przeczytasz w Biuletynie VAT
Reklamacje i zwroty towarów w sprzedaży krajowej i zagranicznej – rozliczenie VAT »»»
