Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-12-23

Wysokie przetworzenie

Andrzej Stasiuk prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawcaAndrzej Stasiuk prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca

Polski Kościół kręci się wokół kobiecego tyłka i brzucha. Po to, by wysterylizowani faceci mogli spacyfikować tę wielką siłę. Próbowałem więc tę duchowość maryjną ucieleśnić na płycie „Opla Stasiuk Trzaska”

Z Andrzejem Stasiukiem rozmawia Jarema Piekutowski

Słyszę, że jedzie pan samochodem. Dokąd się pan wybiera?

Po prostu jeżdżę po mojej okolicy.

Co pan tam ciekawego widzi?

Stare śmieci, ale wciąż mi się podobają.

Ciągle jest pan głodny widoków, doświadczeń. W wywiadzie rzece z Dorotą Wodecką („Życie to jednak strata jest”) mówił pan o obawie, że nie zdąży pan przeżyć wszystkiego, na co pan ma apetyt.

A kto się, k..., zdąży nażyć? O kim można tak powiedzieć?

Minęło sześć lat od tamtego wywiadu. Ta myśl cały czas siedzi panu w głowie?

Im się dłużej żyje, tym tego życia jest mniej (śmiech). Ale staram się. Walczę. Może z częścią tych rzeczy uda się jakoś zdążyć. Zobaczymy. Nie jestem najgorszej myśli.

A godzi się pan z przemijaniem? To w ogóle możliwe?

Pogodzenie się ze starością jest pewnie dobre, wygodniejsze. Nie ma co wierzgać. Ale nie przesadzajmy z tą starością. Czasami czuję, jakbym miał 20 lat, czasami - 80. Jednak z przewagą dwudziestu. Młodość jest względna. Widzę czasami młodych ludzi, którzy rodzą się starymi, i to budzi współczucie.

Co to znaczy, że rodzą się starymi?

Nie potrafią cieszyć się życiem. Są uwikłani w tę rzeczywistość lichwiarzy. Spełniają wymagania, odgrywają takie czy inne role. Współczesność jest okrutna dla nich. Ja w tym wieku robiłem to, co mi przyszło do głowy. Ale trzeba przyznać, że miałem łatwiej, bo to były inne czasy. Dziś rozpisane są gotowe role, w które się wchodzi. Musisz być tym lub tamtym. Nie udaje ci się - cierpisz z tego powodu, że nie potrafiłeś odegrać swojej.

Trafnie wykrywa pan zakłamanie w świecie. Pisał pan kiedyś o tym, jak droga Kraków-Zakopane jest zanieczyszczona reklamami - to „karcma”, to „zbójnickie”. Nie ma pan wrażenia, że ten pseudofolklor jest odpowiedzią na poszukiwanie jakiejś autentyczności?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00