Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-10-28

Rola banków centralnych w niespokojnych czasach

Panel: „Rola banków centralnych w niespokojnych czasach”. Od lewej: Ewelina Kasprzyk, Instytut Kościuszki, prowadząca, Paweł Szałamacha, członek zarządu NBP, Rafał Litwińczuk, wiceprezes zarządu Alior BankPanel: „Rola banków centralnych w niespokojnych czasach”. Od lewej: Ewelina Kasprzyk, Instytut Kościuszki, prowadząca, Paweł Szałamacha, członek zarządu NBP, Rafał Litwińczuk, wiceprezes zarządu Alior Bank

Szoki gospodarcze, z którymi mierzy się światowa gospodarka od chwili wybuchu pandemii koronawirusa, w połączeniu z zaognioną sytuacją geopolityczną doprowadziły do wysokiej inflacji, która stała się podstawowym wyzwaniem dla banków centralnych. O roli tych instytucji w dobie kryzysu dyskutowali uczestnicy Krynica Forum ’22.

Kryzys, z którym obecnie borykają się zarówno banki centralne w całej Europie, jak i amerykański Fed, różni się od tego z lat 2007-2009. Typowy kryzys płatności, z którym mierzyły się wówczas sektor finansowy i światowa gospodarka, pozwolił wyciągnąć wnioski i wprowadzić regulacyjne wentyle bezpieczeństwa, obejmujące przede wszystkim płynność oraz limity dotyczące kontroli adekwatności kapitałowej. U podłoża obecnego kryzysu leżą szoki, które nawarstwiły się w ostatnich latach i uruchomiły reakcje łańcuchowe w światowej gospodarce. Obecna sytuacja wymaga zastosowania skalibrowanej pod kątem niespokojnych czasów polityki pieniężnej, o czym dyskutowali uczestnicy debaty „Rola banków centralnych w niespokojnych czasach” na Krynica Forum.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00