Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-10-28

Nowe ulgi w PIT i CIT. Dwa miesiące, by obniżyć podatek za 2022 r.

Zbliżający się koniec roku to dobra okazja, by przyjrzeć się preferencjom podatkowym i ocenić, w jaki sposób można jeszcze zaoszczędzić na tegorocznym podatku dochodowym. Wszystkie wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. ulgi, z wyjątkiem jednej - na innowacyjnych pracowników - są do wykorzystania jeszcze w tym roku. Odlicza się je w zeznaniu rocznym, a nie od zaliczek na podatek. Przy czym nie wszystkie (choć zdecydowana ich większość) przysługują zarówno podatnikom PIT, jak i płacącym CIT. Nie zawsze muszą to być przedsiębiorcy; część z nowych preferencji skierowana jest do wszystkich podatników, także nieprowadzących działalności gospodarczej. Podatnicy CIT, chcąc skorzystać z nowych preferencji, muszą mieć przychody inne niż z zysków kapitałowych, choć te ostatnie nie przekreślają samego prawa do ulgi - nie wynika to wprost z przepisów.

Dzięki temu można jeszcze zyskać

Dzięki temu można jeszcze zyskać

Z reguły nowe preferencje oznaczają dodatkowe odliczenie, obok już istniejącego prawa do zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Od tej zasady są jednak wyjątki, trzeba bowiem mieć na względzie ograniczenia w zaliczaniu niektórych wydatków do podatkowych kosztów. Ma to znaczenie np. przy uldze na IPO, czyli na pierwszą ofertę publiczną. Z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FPS 6/10) wynika, że nie każdy wydatek poniesiony przy okazji emisji akcji (podwyższenia kapitału zakładowego) jest kosztem uzyskania przychodu. Może być natomiast objęty nową ulgą. Czasem jest odwrotnie - prawo do odliczenia jest wprost uzależnione od tego, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli nie jest, to podatnikowi nie przysługuje żadne odliczenie - ani w ramach podatkowych kosztów, ani w ramach nowej preferencji. Tak jest przy uldze sponsoringowej.

W przepisach zastrzeżono, że ulga przysługuje pod warunkiem, że wydatki nią objęte nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku. Czy automatycznie zatem nie wyklucza to możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu? Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP wynika, że nie ma takiej obawy. Zastrzeżenie to - jak tłumaczy resort - ma m.in. na celu uniemożliwienie odliczenia tego samego kosztu dwa razy w ramach różnych ulg. Przykładowo, jeśli dany koszt został odliczony w ramach ulgi na robotyzację, to nie można go odliczyć ponownie w ramach ulgi B+R - wyjaśnia MF.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00