Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-11-23

Pozostał tydzień na złożenie wniosku w sprawie tańszego prądu. Każdy dzień zwłoki może oznaczać stratę dla budżetu

Do 30 listopada JST, podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, a także mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą przekazać specjalne oświadczenie do swojego sprzedawcy energii. Pozwoli im to korzystać z ceny maksymalnej 785 zł/MWh

Te możliwości wynikają ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. (dalej: ustawa o cenach maksymalnych energii), która weszła w życie 4 listopada. Specjalne rozwiązania, ograniczające skutki wzrostu cen energii elektrycznej, mają mieć zastosowanie do różnych grup odbiorców, począwszy od zwykłych gospodarstw domowych przez firmy aż po jednostki publiczne, w tym będące w strukturze administracji samorządowej.

Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że autorom ustawy chodziło o:

  • zwiększenie ochrony gospodarstw domowych,
  • wprowadzenie ochrony dla podmiotów użyteczności publicznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) przed drastycznym wzrostem rachunków za energię elektryczną poprzez wprowadzenie mechanizmu „maksymalnej” ceny energii elektrycznej do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii.

Najbardziej wzrosty cen odczuwają odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Jednocześnie dostrzeżono jednak i tę grupę odbiorców, do której należą placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, integracji społecznej, żłobki i kluby dziecięce, noclegownie, placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi) - określając ją jako szeroko rozumiane podmioty użyteczności publicznej. Ta grupa odbiorców w dużej mierze podlega organizacyjnie JST. Dodajmy, że w ustawie uwzględniono również przedsiębiorców, w tym MŚP, który jest szczególnie wrażliwy na wzrost kosztów zużycia energii elektrycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00