Potrzebne są impulsy, aby kapitał Polaków wzmocnił gospodarkę
Podczas jednego z paneli tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie zmierzono się z pytaniem: jak przekierować ogromny, lecz pasywny kapitał Polaków, aby finansował rozwój? O ile bowiem uczymy się w ogóle oszczędzać, to ograniczamy się do rachunków bankowych i lokat.
Panel dyskusyjny „Od oszczędności do rozwoju polskiego rynku kapitałowego – jak uwolnić ukryty kapitał?” moderował Tomasz Jaroszek, bloger i edukator finansowy. Jak powiedział na wstępie: choć paneliści mają 60 minut, to potencjalne rozwiązania, które zostaną przedstawione, mogą przynieść miliardy dla polskiej gospodarki. I tak właśnie było.
Dyskusję otworzył prof. Dariusz Adamski, dyrektor Instytutu Finansów oraz kierownik Zakładu Europejskiego Prawa i Zarządzania Gospodarczego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, który zwrócił uwagę na konieczność tworzenia nowych produktów inwestycyjnych. Jak podkreślił, potrzebne są mechanizmy ułatwiające inwestowanie, bo Polacy nadal postrzegają fundusze jako drogie, a edukacja finansowa niestety nadal kuleje.