Uproszczenia dla jednostek małych i mikro: jak je wdrożyć i wykazywać
Przepisy prawa bilansowego pozwalają stosować różne uproszczenia w zakresie ujmowania i wyceny aktywów oraz pasywów. Te dozwolone dla wszystkich jednostek i zdeterminowane zasadą wiernego i rzetelnego obrazu przedstawiliśmy w DGP nr 12/2025 r. Dziś wymieniamy uproszczenia dostępne dla jednostek małych i mikro. Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła w tym zakresie zmiany, a co ważne, obowiązują one już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2024 r.
Uproszczenia w znowelizowanej ustawie o rachunkowości zostały podzielone na te, które są dostępne dla wszystkich jednostek małych i mikro, oraz te, które są zabronione dla niektórych z nich. Konieczne jest zatem wnikliwe przeanalizowanie sytuacji podmiotu, bowiem spełnienie tylko progów wielkościowych nie musi oznaczać, że możemy automatycznie zastosować łatwiejsze rozwiązanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, które jednostki są małymi, a które mikro. Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z 6 grudnia 2024 r o zmianie ustawy o rachunkowości i innych ustaw (dalej: nowelizacja z 6 grudnia 2024 r.) już za 2024 r. jednostką mikro będzie ta, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy (a w przypadku jednostki rozpoczynającej działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony u.r. – w roku obrotowym, w którym rozpoczęła działalność albo prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób określony u.r.) nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
a) 2 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
b) 4 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
c) 10 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty
– przy czym jednostka traci status jednostki mikro, jeżeli w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy przekroczyła co najmniej dwie z trzech tych wielkości.