dyżur dgp
Jakich błędów unikać przy wypełnianiu wniosku o rentę wdowią
Najczęstszym błędem jest zaznaczenie „nie” w rubryce „Mam przyznane inne świadczenie”. Składający wniosek zaznaczają tak, bo sądzą, że chodzi o to, czy otrzymują inne świadczenie
Od 1 stycznia 2025 r. istnieje możliwość pobierania renty rodzinnej i innego, własnego świadczenia w ramach tzw. renty wdowiej. Tym innym świadczeniem mogą być: emerytura (w tym rolnicza, wojskowa lub policyjna), emerytura lub renta z ubezpieczenia społecznego rolników, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne, emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym szkoleniowa albo wojskowa lub policyjna renta inwalidzka).
O rentę wdowią może się ubiegać także osoba posiadająca ustalone prawo do specjalnej emerytury lub renty (przez prezesa Rady Ministrów) bądź do świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem stu lat. Pierwszy dodatek wdowi dostaniemy nie wcześniej niż 1 lipca 2025 r.
Od czego zacząć
Trzeba złożyć wniosek, np. na formularzu ERWD, i wskazać w nim, który wariant wypłaty renty wdowiej spośród dwóch opcji wybieramy: