Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-11-27

Pracownicy chronieni przed zwolnieniem

Określone kategorie pracowników mają różny zakres szczególnej ochrony stosunku pracy. Z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia, a ponadto przed niekorzystnym wypowiedzeniem zmieniającym, mogą korzystać pracownicy w wieku przedemerytalnym, kobiety w ciąży oraz na urlopach związanych z macierzyństwem, działacze związkowi, pracownicy pełniący funkcję społecznych inspektorów pracy, członkowie rad pracowników i inni.

W "Poradniku" omawiamy zakres szczególnej ochrony stosunku pracy. Niekiedy ochronę tę uzasadnia wiek lub macierzyństwo, ale również np. wykonywanie funkcji reprezentanta załogi, który swoimi działaniami może narażać się na konflikty z pracodawcą.

Należy zwrócić uwagę, że tylko na zasadzie wyjątku, po spełnieniu określonych przesłanek, pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z osobą, która z mocy przepisów odrębnych korzysta ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Takie odrębności wprowadza tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych. Pracodawca, przeprowadzając procedurę zwolnień, musi pamiętać, aby wśród zwalnianych nie było pracowników chronionych. Natomiast jeżeli zwolnienia są przeprowadzane z powodu ogłoszenia upadłości, to szczególna ochrona nie ma znaczenia. Upadłość zakładu oznacza, że wszyscy stracą pracę.

Zapraszamy do lektury.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim

Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Dopiero przy długotrwałej nieobecności, po upływie ustawowych okresów ochronnych pracodawca ma możliwość i to natychmiastowego rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę.

Zgodnie z art. 41 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej jako "kodeks pracy") pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00