Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-03

Kiedy przysługują odprawy pracownicze

Odprawa jest szczególnym rodzajem świadczenia pieniężnego, przysługującego osobom, z którymi rozwiązywany jest stosunek pracy. Wszystkich pracodawców obowiązuje wypłata odprawy emerytalno-rentowej i z tytułu zwolnień grupowych.

Rafał Jaroszyński
Dział Prawny SEKA S.A.
Odprawa emerytalno-rentowa uregulowana jest w art. 921 Kodeksu pracy. Każdy pracownik, który spełnia warunki uprawniające go do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, ma prawo do odprawy pieniężnej.
WAŻNE
Między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę musi istnieć związek przyczynowy, tzn. przejście na emeryturę powinno być przyczyną rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.
Rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę nie oznacza, że nabycie uprawnień emerytalnych lub rentowych musi być jedynym powodem ustania stosunku pracy. Najprostszym przypadkiem takiego związku jest przejście pracownika na emeryturę lub rentę bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy. Związek ten jest zachowany także wtedy, gdy pracownik przechodzi na emeryturę lub rentę w pewnym czasie od ustania stosunku pracy, lecz następuje to bezpośrednio po okresie nieprzerwanego pobierania zasiłku chorobowego, zapoczątkowanego jeszcze podczas trwania stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00