Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-10-04

Jakie świadczenia mogą otrzymać rodzice po urodzeniu dziecka

Rodzice, którym urodzi się dziecko, mogą skorzystać z wielu świadczeń przygotowanych na tę okoliczność. Prawo do większości z nich mają nie tylko osoby pracujące, np. na umowę o pracę czy zlecenie, ale również osoby bezrobotne lub studenci. Otrzymanie niektórych świadczeń związanych z rodzicielstwem (np. zasiłki rodzinne czy świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko) uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Ponadto od 1 stycznia 2016 r. wprowadzony został nowy sposób obliczania dochodu w rodzinie tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę", dzięki któremu świadczenia rodzinne trafiają do większej grupy rodzin.

Matki i ojcowie, a także opiekunowie faktyczni lub prawni, mogą korzystać ze świadczeń, do których są uprawnieni w związku z urodzeniem lub adopcją dziecka. Poniżej prezentujemy najczęściej występujące zasiłki i świadczenia, ich wysokość i warunki ich otrzymania.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, którego zadaniem jest zapewnienie środków utrzymania w miejsce utraconych zarobków z powodu powstrzymania się od pracy w związku z przyjściem na świat dziecka i koniecznością jego pielęgnacji przez pierwsze tygodnie życia. Zasiłek jest świadczeniem terminowym i przysługuje przez czas ściśle określony przepisami prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych.

Zasiłek macierzyński przysługuje także ubezpieczonej (pracownicy), która w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Co do zasady warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu lub przebywanie na urlopie wychowawczym.

Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego jest złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00