Porada
Jak obliczać dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia
Zmiany stanowiska lub rodzaju pracy pracownikowi, który otrzymał orzeczenie lekarskie nakazujące przeniesienie do innej pracy, wiąże się często z obniżeniem wynagrodzenia. Formą okresowej rekompensaty finansowej jest dodatek wyrównawczy. Stanowi on różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie pracownika a wynagrodzeniem po przeniesieniu do innej pracy. Wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
W ściśle określonych w przepisach przypadkach pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia. Dodatek ma uzupełnić niższą pensję, jaką pracownik uzyskuje po zmianie dotychczasowych warunków pracy, np. po przeniesieniu na inne stanowisko.
Komu przysługuje dodatek i na jak długo
Uzupełniający dodatek do wynagrodzenia przysługuje tylko określonym pracownikom, których pracodawca musi odsunąć na pewien czas od dotychczasowej pracy, przede wszystkim ze względów zdrowotnych.
Zazwyczaj dotyczy to tych stanowisk, których środowisko negatywnie wpływa na stan zdrowia. Dodatek wyrównawczy przysługuje, gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia.
Pracownicy uprawnieni do dodatku wyrównawczego
Grupa pracowników | Okres | Podstawa prawna |
pracownice w ciąży lub karmiące dziecko piersią zatrudnione przy pracach wzbronionych, które pracodawca musiał przenieść do innej pracy - bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right