Gazeta Samorządu i Administracji 19/2005 z 12.09.2005, str. 45
Data publikacji: 28.06.2018
Zastosowanie e-podpisu w administracji
Elektroniczne otwarcie już za rok
Otwarcie urzędów na usługi realizowane on-line może nastąpić tylko przy upowszechnieniu się cyfrowego podpisu. Elektroniczna tożsamość pozwoli mieszkańcom na wnoszenie bezpiecznych e-podań, bez możliwości podszycia się przez osoby postronne. Umożliwi też wysyłanie przez Internet elektronicznie zabezpieczonych decyzji burmistrza.
Według dyrektywy Unii Europejskiej, a także polskiej ustawy o podpisie elektronicznym z 18 września 2001 r., bezpieczny, kwalifikowany podpis elektroniczny traktowany jest na równi z parafą złożoną odręcznie. Przepisy te otworzyły przed urzędami samorządowymi możliwości realizowania usług administracyjnych poprzez sieć.
Otwarcie na pierwsze usługi
Zdalne załatwianie spraw jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów (praca, choroba, słaba komunikacja) nie mają możliwości stawienia się osobiście w typowych godzinach urzędowania. Składanie podań drogą elektroniczną, może być realizowane również wieczorem, w weekend, dosłownie przez 24 godziny na dobę.
