Gazeta Samorządu i Administracji 19/2005 z 12.09.2005, str. 34
Data publikacji: 28.06.2018
Współpraca z obwodową komisją wyborczą
Obowiązki gmin w dniu wyborów
Urząd gminy w dniu wyborów pełni funkcję zaplecza administracyjnego i technicznego dla obwodowych komisji wyborczych. W związku z tym przez cały czas głosowania, a także przed otwarciem i po zamknięciu lokali obwodowych komisji wyborczych w urzędzie gminy powinni pełnić dyżur wyznaczeni przez wójta pracownicy, zwłaszcza z wydziałów ewidencji ludności.
Wójt wydaje członkom komisji zaświadczenia o członkostwie i pełnionej w komisji funkcji, zaopatruje komisję w materiały biurowe, przygotowuje lokal do głosowania, zapewnia przekazanie spisu wyborców (przewodniczącemu komisji w przeddzień głosowania), udziela pomocy przy przekazaniu i zabezpieczeniu kart do głosowania i pieczęci komisji, a także przy przekazaniu formularzy protokołów głosowania, aktów prawnych obwieszczeń wyborczych, zapewnia także komisji środki transportu, łączności itp.
W tekście zostaną opisane najważniejsze zadania komisji obwodowych w dniu wyborów, w tym głównie te, przy wykonywaniu których niezbędna jest współpraca z organami gminy. Ponieważ obowiązki te są zbliżone zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i prezydenckich, będą omówione łącznie - wszelkie odrębności zostaną szczegółowo zaznaczone.
