Parlamentarzyści zadbają o decentralizację
Rozmowa z posłem Eugeniuszem Grzeszczakiem, przewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz senatorem Mariuszem Witczakiem, przewodniczącym senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej
l Premier Donald Tusk zapowiedział w swoim exposé dalszą decentralizację władzy. Jak powinna wyglądać pozycja wojewody i marszałka w regionie?
Eugeniusz Grzeszczak: - Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gros zadań urzędów wojewódzkich powinno przejść w gestię marszałków województw. Co do szczegółowych rozwiązań, szczegółowego podziału kompetencji, trudno mi się w tej chwili wypowiadać, gdyż muszą one wynikać z głębokich przemyśleń i konsultacji z organizacjami samorządowymi. Zresztą, we wszystkich kwestiach zamierzam zasięgać opinii samorządowców. Oni bowiem na co dzień mierzą się z praktycznym stosowaniem uchwalonego przez parlament prawa. Wiem to, bo oprócz tego, że byłem dwukrotnie senatorem i dwukrotnie posłem, miałem także okazję dwukrotnie sprawować funkcję starosty powiatu słupeckiego, byłem też wicemarszałkiem w Zarządzie Województwa Wielkopolskiego. Można powiedzieć, że znam problemy samorządu terytorialnego zarówno ze strony ustawodawcy, jak i wykonawcy podjętych przez parlament decyzji.

