PIÓREM CZYTELNIKÓW
W gospodarce odpadami potrzeba fundamentalnych zmian
Konieczność odrobienia dużego dystansu Polski w stosunku do standardów gospodarki odpadami komunalnymi w krajach europejskich wymaga m.in. opracowania racjonalnej sieci zakładów i instalacji do prawidłowego zagospodarowania odpadów. Fundamentalnym rozwiązaniem wdrożonym w krajach zachodnich jest też ustanowienie gmin właścicielem odpadów komunalnych i dysponentem opłat za usuwanie i zagospodarowanie odpadów.
We wrześniowym numerze „GSiA” (nr 19) ukazał się artykuł redaktora Mariusza Jendry zatytułowany „Jak racjonalizować system gospodarki odpadami komunalnymi”. Takie pytanie postawione po sześciu latach od zakończenia unijnych negocjacji akcesyjnych, po pięciu latach od przyjęcia I Krajowego Planu Gospodarki Odpadami (KPGO), po trzech latach naszej obecności we Wspólnocie Europejskiej i wobec zagrożeń unijnymi sankcjami finansowymi za niezrealizowanie podpisanych zobowiązań w tej dziedzinie - powinno co najmniej dziwić, jeśli zna się historię ostatnich lat.

