GIEŁDA POMYSŁÓW
Mazowsze inwestuje w telemedycynę
WALDEMAR ROSZKIEWICZ,
członek Zarządu Województwa Mazowieckiego
- Telemedycyna jest najnowszą formą medycyny i opieki zdrowotnej. Rozwija się bardzo szybko, na bazie najnowocześniejszych technologii multimedialnych, wideokomunikacji oraz Internetu. Wykorzystując rozległe możliwości nowoczesnej telekomunikacji, telemedycyna przełamuje bariery geograficzne, umożliwia szybką diagnozę i zapewnia opiekę medyczną poprzez podróż informacji - zamiast podróży pacjentów czy lekarzy. Przeznaczona jest głównie dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie są w stanie fizycznie przybyć na tradycyjną wizytę i badanie do lekarza, szpitala czy ośrodka zdrowia, a bezpieczeństwo pacjenta wymaga podejmowania szybkiej decyzji. W związku z tym Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sprzętu umożliwiającego przesyłanie danych dotyczących stanu pacjenta bezpośrednio z karetki do szpitala. Zakup sprzętu przez szpitale, w których utworzone są pracownie hemodynamiczne (można w nich przeprowadzać m.in. badania inwazyjne chorób układu krążenia oraz diagnostykę choroby wieńcowej), to kolejny krok do wprowadzenia na Mazowszu systemu telemedycyny. Umożliwi on przesyłanie danych medycznych, z badań EKG do stacji odbiorczych, które znajdować się będą w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ratownik medyczny z karetki wysyła zapis funkcji życiowych pacjenta do konsultacji w szpitalu. Tu lekarz ocenia stan chorego. Mając te informacje, obsługa medyczna placówki może szybciej i skuteczniej udzielić pacjentowi pomocy oraz lepiej przygotować się na jego przyjęcie w szpitalu lub wskazać inny ośrodek, który zapewni właściwą pomoc choremu. Szybka diagnoza ma szczególne znaczenie w przypadku chorób serca, gdzie ważna jest każda minuta. Jeżeli kardiolog stwierdzi zawał serca, zaleca zastosowanie już w karetce odpowiednich leków, a w tym czasie pracownia hemodynamiczna przygotowuje się do przyjęcia pacjenta. W przypadku problemów w najbliższej pracowni hemodynamicznej zespół ratowniczy z pacjentem zostaje przekierowany do innej, wolnej pracowni, bez zbędnego wożenia chorego do SOR-ów (Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych) w celu wskazania miejsca hospitalizowania.
Dzięki wsparciu samorządu województwa, na potrzeby szpitala w Ostrołęce zakupione zostaną dwie stacje odbiorcze oraz 7 defibrylatorów dwunastoodprowadzeniowych. Samorząd przekaże na ten cel 200 tys. zł. Ze sprzętu korzystać będą zespoły ratownictwa medycznego regionu ostrołęckiego. Z kolei w Radomiu zakupionych zostanie 9 defibrylatorów oraz 9 kompletów akcesoriów do transmisji danych medycznych. Samorząd przekaże na ten cel 400 tys. zł. Specjalistyczny sprzęt trafi do jednostek pogotowia ratunkowego w Kozienicach, Lipsku, Białobrzegach, Przysusze, Iłży, Pionkach i Nowym Mieście nad Pilicą. Natomiast w Siedlcach na potrzeby RM-Meditrans (transportu medycznego dla ratownictwa medycznego) zakupionych zostanie 10 modemów do transmisji danych oraz rozbudowanych zostanie 10 defibrylatorów. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach stworzona zostanie stacja odbiorcza. Samorząd przekaże na ten cel 150 tys. zł.
PROBLEM
W województwie mazowieckim odnotowuje się coraz więcej zachorowań na choroby serca i układu krążenia.

