PRAWO PODATKOWE
Kiedy zaliczyć w koszty składki na Fundusz Pracy
Kiedy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów urzędu składki na Fundusz Pracy od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na zastępstwo, wypłaconego w czerwcu 2008 r.?
Odpowiedź: Składki na Fundusz Pracy stają się kosztem podatkowym w miesiącu ich opłacenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS), mimo iż dotyczą wynagrodzenia wypłaconego w miesiącu poprzednim.
Uzasadnienie:Wynagrodzenia pracowników (w tym pracowników na zastępstwo), wypłacone przez urząd, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu dokonania wypłaty. Z uwagi na to, że składki na ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotne w części finansowanej przez pracownika stanowią składnik wynagrodzenia, w odniesieniu do nich obowiązuje taka sama zasada zaliczania w koszty uzyskania przychodów (zasada kasowa), jak pozostałej części wynagrodzenia. Oznacza to, że są zaliczane do kosztów w miesiącu dokonania wypłaty (art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; dalej: ustawa o CIT). Urząd może zatem zaliczyć wynagrodzenia pracowników do swoich kosztów uzyskania przychodów, tylko pod warunkiem że zostały one wypłacone pracownikowi (postawione do jego dyspozycji). Wynagrodzenie takie jest bowiem kosztem dopiero w miesiącu wypłaty, nie zaś w miesiącu, za który było należne.



