GIEŁDA POMYSŁÓW
Mieszkańcy sami zdecydowali, na jaki kolor pomalować miejskie autobusy
Weronika Opasiak, Rzecznik Prasowy MPK Lublin
- W Lublinie nie brakuje miłośników komunikacji miejskiej. To właśnie oni niejednokrotnie apelowali o ujednolicenie barw autobusów. Dlatego też podjęliśmy decyzję, aby mieszkańcy sami zdecydowali, w jakich kolorach będzie pomalowanych 30 nowych autobusów, które zamierzamy kupić jeszcze w tym roku.
Niedawno zakończyła się procedura przetargowa na ich zakup, podpisujemy umowę ze spółką EvoBus Polska, która dostarczy nam mercedesy conecto. Dwadzieścia 12-metrowych pojazdów powinno trafić do Lublina do końca lipca, natomiast 10 tzw. przegubowców - pod koniec września. Firma w ramach umowy na zakup pomaluje autobusy w takich barwach, w jakich sobie zażyczymy, więc nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Ponieważ opinie naszych pasażerów są dla nas bardzo istotne, zdecydowaliśmy się ogłosić plebiscyt. Do udziału w nim zaprosiliśmy wszystkie lubelskie media, które zamieściły na stronach internetowych sondę. Przygotowaliśmy 4 projekty. Większość mieszkańców opowiedziała się za pomalowaniem autobusów w tzw. barwy miejskie, znajdujące się na fladze Lublina, czyli w biało-czerwono-zielone pasy.
Głosowanie trwało od 4 do 13 marca br.
Ostatecznie układ kolorów został nieco zmodyfikowany przez Ratusz i Zarząd Transportu Miejskiego. Informacja ta jest zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin, więc mieszkańcy mogą obejrzeć wizualizację nowych autobusów. Na takie kolory będą również pomalowane miejskie trolejbusy.
Tak sformułujemy specyfikację, że przewoźnik, który zechce w nich wystartować, będzie musiał pomalować maszyny w wybrane kolory.
Wysłużonych autobusów nie będziemy przemalowywać, gdyż będą stopniowo wycofywane z użytku.
PROBLEM
Obecnie autobusy w Lublinie są pomalowane w różnych kolorach. Do tego są oklejone reklamami. Postanowiliśmy to ujednolicić.


