PRAWO PRACY
Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej
Pracownik samorządowy nabył w 2009 r. prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 40 lat pracy. Otrzymuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę, czyli wynagrodzenie zasadnicze + 20% dodatku stażowego + 20% premii. Oprócz tego otrzymuje co miesiąc premię w zmiennej wysokości (% od wynagrodzenia zasadniczego) i co 3 miesiące - nagrodę kwartalną. Wypłacono mu nagrodę jubileuszową, uwzględniając tylko składniki wynagrodzenia wynikające z umowy o pracę. Czy nagroda została wypłacona w prawidłowej wysokości? Jeśli nie, to czy pracownik może ubiegać się o ponowne przeliczenie?
Nie. Nagroda nie została wypłacona w prawidłowej wysokości, ponieważ wyliczając wysokość nagrody, nie uwzględniono comiesięcznej premii i nagrody kwartalnej. Jeśli pracownik ma wątpliwości co do prawidłowego naliczenia przysługującej mu nagrody jubileuszowej, może zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o ponowne jej przeliczenie. Przy odmowie pracodawcy pracownik może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy, a ostatecznie dochodzić swoich praw na drodze sądowej.


