DEBATA O METROPOLIACH
Co dalej z ustawą o metropoliach
Ile powstanie metropolii i na jakich zasadach, jeszcze nie wiadomo, ale że taki twór administracyjny musi istnieć, zgodne są strona rządowa i samorządowa. Projekt ustawy metropolitarnej opracowało MSWiA. Do jego założeń związki samorządowe zgłaszają opinie.
Powołanie 2 zespołów wielkomiejskich obejmujących Śląsk i Warszawę zakłada ostatnia wersja projektu ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy metropolitarnej) opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Projekt dostępny jest na stronie www.mswia.gov.pl. Wicepremier Grzegorz Schetyna zapowiedział wzmożenie prac nad tym projektem, który według harmonogramu prac nad aktami prawnymi w MSWiA miał zostać przekazy w lutym do Sejmu. Jednak z uwagi na liczbę zgłaszanych poprawek prace nad nimi ciągle trwają. Dzisiaj nie wiadomo, kiedy zostanie ustalony i przekazany pod obrady parlamentu ostateczny kształt ustawy, ponieważ swoje uwagi zgłasza większość samorządowych związków, m.in. Związek Miast Polskich (ZMP), Unia Metropolii Polskich (UMP), Konwent Marszałków Województw RP. Co do jednego wszyscy są zgodni - ustawa dotycząca funkcjonowania dużych aglomeracji jest konieczna.
Co zawiera projekt MSWiA
Projekt ustawy metropolitalnej określa cele i sposób prowadzenia polityki miejskiej państwa, ustanawia zespół miejski jako nową prawnoustrojową formę współpracy miast z sąsiadującymi gminami, a także reguluje zasady tworzenia obszarów metropolitalnych oraz organizację i zasady działania zespołów metropolitalnych.




