DEBATA O METROPOLIACH
Prace nad ustawą metropolitalną potrwają do końca roku
Obszary wielkomiejskie będą tworzone wokół kilku dużych miast, a na czele obszaru metropolitalnego będzie stał prezydent największego pod względem liczby mieszkańców miasta wchodzącego w skład metropolii. Takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o polityce miejskiej i współpracy jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie oraz o zmianie niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Prace nad projektem ustawy metropolitalnej ciągle trwają. Z ostatnich zapowiedzi Pana Ministra wynika, że powstaną 3 zespoły wielkomiejskie obejmujące Śląsk, Warszawę i Trójmiasto, reszta będzie zależała od władz samorządowych. Czy to oznacza, że inne miasta nie spełniają kryteriów i nie mają szans stać się obszarem wielkomiejskim?




