USTRÓJ ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
Nowy podział kompetencji w województwie
Wzmocnienie pozycji wojewody w stosunku do administracji zespolonej i niezespolonej, przy jednoczesnym ograniczeniu jego zadań - to zmiany reformujące urząd wojewody wprowadzane od 1 kwietnia 2009 r. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: kontrolowanie gospodarowania mieniem publicznym, nadzór nad samorządami, zarządzanie kryzysowe oraz porządek i bezpieczeństwo publiczne.
Przepisy nowej ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie - druk nr 1072 (dalej: ustawa o wojewodzie) będą miały wpływ m.in. na: kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży, organy niezespolonej administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego. Nowa ustawa ma wejść w życie od 1 kwietnia 2009 r. Obecnie z 4 poprawkami przyjętymi przez Senat wróciła do Izby Wyższej parlamentu. Regulacja przyjęta pierwotnie przez Sejm 19 grudnia 2008 r. zastąpi ustawę z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.

