GIEŁDA POMYSŁÓW
W Kujawsko-pomorskim samorządy wybudują lokalne obserwatoria astronomiczne
CzesŁaw Ficner, Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Już wkrótce tysiące uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego będzie mogło przyglądać się gwiazdom bez konieczności wizyty w planetarium czy obserwatorium. Będzie to możliwe dzięki Astro-Bazom, czyli przyszkolnym obserwatoriom astronomicznym, które powstaną na terenie naszego regionu. To autorski pomysł samorządu województwa, który zrealizujemy przy pomocy wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Z satysfakcją odnotowaliśmy, dużą popularność stron i forów internetowych poświęconych kosmosowi wśród młodzieży w wieku szkolnym. Przez planetaria w Toruniu i Grudziądzu przewijają się tysiące wycieczek i indywidualnych osób. Sam jestem miłośnikiem astronomii od 35 lat. Obserwując co w tej dziedzinie dzieje się w Europie i na świecie, doszedłem do wniosku, że jeżeli byłyby możliwości organizacyjne i finansowe, warto wspomóc polskich uczniów. Znam młodzież, która za własne pieniądze, kupuje proste narzędzia do obserwacji nieba. Niewielkie Astro-Bazy byłyby zachętą do szerszego poznawania kosmosu. W Danii widziałem obserwatorium, zbudowane w szczerym polu przez tamtejszych farmerów. Dodatkowym bodźcem było ustanowienie przez ONZ Międzynarodowego Roku Astronomii. A przecież na mapie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się rodzinne miasto Kopernika.
Z ideą budowy Astro-Bazy zapoznałem m.in. marszałka Piotra Całbeckiego, który bardzo zainteresował się tym pomysłem. Samorząd powołał komitet złożony z ludzi zajmujących się astronomią zawodowo i amatorsko, znaleźli się w nim przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Planetarium i Kuratorium Oświaty. Ponadto pomysł doskonale wpisuje się w strategię rozwoju oświaty w regionie, uchwalonej we wrześniu 2008 r. Postawiono w niej nacisk na propagowanie wśród młodzieży nauk ścisłych i przyrodniczych.
W pierwszej edycji utworzonych będzie 12 obserwatoriów astronomicznych przy szkołach w wybranych powiatach. Ośrodki będą przeznaczone przede wszystkim dla uczniów oraz społeczeństwa lokalnego. Projekt Astro-Baza, przygotowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, we współpracy z Departamentem Edukacji, Sportu i Turystyki, powstaje w kooperacji z zainteresowanymi gminami. Przewidywany koszt budowy jednej Astro-Bazy wynosi ok. 150 tys. zł, a sprzętu specjalistycznego - 50 tys. zł. Do 60% można uzyskać ze środków unijnych na rozwój infrastruktury oświaty.
Dwanaście wybranych gmin przystąpiło do projektu. Dążymy do tego, aby w przyszłości w każdym powiecie stanęła Astro-Baza.
PROBLEM
Duża liczba młodzieży interesuje się astronomią, ale to hobby jest bardzo drogie i niedostępne dla przeciętnej rodziny.

