OŚWIATA
Będzie kontynuowany rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych
Program pt. „Aktywizacja Jednostek Samorządu Terytorialnego i Organizacji Pozarządowych” pozwala na sfinansowanie zajęć pozalekcyjnych, wycieczek i warsztatów, z których korzystają dzieci i młodzież. Dzięki wsparciu, wielu samorządom udało się na tyle urozmaicić ofertę edukacyjną, że różnice między szkołą wiejską a tą w mieście znacznie się wyrównały. Gminy już czekają z nowymi pomysłami na kolejną edycję programu.
Nie wszystkich rodziców stać na opłacanie dzieciom dodatkowych zajęć, rozwijających ich zdolności czy zainteresowania. Istnieją duże dysproporcje w szansach edukacyjnych - uboższa oferta edukacyjna dotyczy przede wszystkim środowisk wiejskich. Uczniowie z tych terenów często nie mają możliwości ani warunków do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych. Powodem jest brak środków, zarówno u organów prowadzących szkoły, borykających się z ich utrzymaniem, jak i u rodziców, którzy nie mają możliwości, aby dowozić dziecko do oddalonej miejscowości, w której znajduje się dom kultury, biblioteka czy basen.

