W Baranowie Sandomierskim pomogą innym gminom walczyć z cyfrowym wykluczeniem
Rozmowa z Tomaszem Prusiem koordynatorem projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Baranów Sandomierski szansą na rozwój"
Czy wykluczenie cyfrowe jest w Baranowie Sandomierskim dużym problemem?
- Dostęp do Internetu na terenie naszej gminy był bardzo ograniczony. W 2005 roku zrealizowaliśmy pilotażowy projekt HOT-SPOT na terenie Woli Baranowskiej, Skopania i Baranowa Sandomierskiego, z którego do dziś cieszą się nasi mieszkańcy. Jednak nadal są w naszej gminie obszary, gdzie żaden usługodawca komercyjny nie oferuje usług dostępu do Internetu. Dlatego przygotowaliśmy projekt, dzięki któremu mieszkańcy uzyskali dostęp do usług szerokopasmowego Internetu. Planowaliśmy pozyskać na niego środki z funduszy unijnych. Znaleźliśmy taką możliwość w Działaniu 8.3 Programu Innowacyjna Gospodarka. Złożyliśmy wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 550 tys. zł. Obecnie dobiegają końca główne etapy projektu. Infrastruktura została zamontowana, użytkownicy odbyli podstawowe szkolenie z obsługi komputera i odbierają w domu Internet. Trwa nadal opracowywanie dokumentacji powykonawczej. Jednak już można stwierdzić, że . Dlatego będziemy się przygotowywać do rozwoju tego programu w kolejnych latach i planujemy ponownie ubiegać się o środki z Działania 8.3.


