Wykluczenie cyfrowe to problem wszystkich gmin
Zaniedbanie aspektu rozwoju społecznego przez dostęp do nowoczesnych technologii grozi w niedalekiej przyszłości wykluczeniem gospodarczym i rynkowym osób tym dotkniętych. Dotyczy to nie tylko mieszkańców gmin biedniejszych, lecz także najbogatszych samorządów. Grodzisk Mazowiecki zdiagnozował takie zagrożenie na swoim terenie i postanowił mu przeciwdziałać.
Grodzisk Mazowiecki należy do najbogatszych gmin w Polsce. Od wielu lat zajmuje też czołowe miejsca w samorządowych rankingach oceniających atrakcyjność inwestycyjną i warunki dla prowadzenia biznesu. Gmina zawdzięcza swoją pozycję zarówno gospodarczej polityce władz, jak i sprzyjającemu położeniu.
Grodzisk leży blisko głównych szlaków komunikacyjnych i centrów ekonomicznych kraju. Gmina oddalona jest tylko 30 km od Warszawy, czyli ok. 40 minut jazdy pociągiem. Łatwo dojechać można także do Łodzi, Poznania czy Gdańska.
Przekłada się to na wskaźniki bezrobocia. Na koniec 2009 r. na ponad 39 tys. mieszkańców tylko 926 było bezrobotnych.


