ROZWÓJ LOKALNY I REGIONALNY
Polskie eldorado gazowe
Nadzieje związane z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce sięgają najwyższych władz w kraju i Unii Europejskiej, a także włodarzy gmin, na których znajdują się złoża. Czy jednak dojdzie do eksploatacji i osiągniemy bezpieczeństwo gazowe, decyzje zapadną w przyszłym roku.
W czerwcu ub.r. w Nowej Wsi Lęborskiej ruszył pierwszy w Polsce odwiert, a 8 września br. "świeczka" (urządzenie zapobiegające przedostawaniu się gazu do atmosfery) sygnalizująca obecność złoża zapłonęła w Łebieniu. - - mówi , wójt Nowej Wsi Lęborskiej w województwie pomorskim. Ryszard Wittke wraz z grupą starostów, burmistrzów i wójtów z Pomorza uczestniczył na początku września br. w South Baltic Gas Forum w Gdańsku - konferencji zorganizowanej przez Politechnikę Gdańską, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W forum wzięło udział ponad 80 naukowców i specjalistów z USA, Kanady, Jemenu, Wielkiej Brytanii, Kuwejtu i Polski.

