Działania na rzecz bezpieczeństwa
O bezpieczeństwo ma dbać przede wszystkim policja, przy wsparciu samorządów lokalnych i organizacji społecznych. Wspólne działania, podejmowane w ramach realizowanego od 2007 roku rządowego programu "Razem bezpieczniej", mają na celu ograniczenie skali zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.
Program "Razem bezpieczniej" jest zgodny z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem "Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015". Jednym z jego priorytetów jest "Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa". W dokumencie tym wymienia się m.in. potrzebę tworzenia efektywnych lokalnych systemów bezpieczeństwa i wspierania działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa lokalnego, w szczególności ograniczenia przestępczości pospolitej.
Każdy może się włączyć

