Ćwierć wieku budowania systemu samorządowego
Samodzielność samorządów, ich finansów i organizacji, a także systemowy przegląd prawa samorządowego to postulaty, które pojawiły się we wspólnym przesłaniu wszystkich organizacji samorządowych. Realizacja tych postulatów przybliży nas do modelu docelowego samorządu terytorialnego, który przyczyni się do zapewnienia trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, wzmocnienia udziału obywateli i ich organizacji w rozwoju regionalnym i lokalnym oraz do wzrostu sprawności i efektywności funkcjonowania administracji publicznej.
Dwadzieścia pięć lat to wystarczający czas, by dokonać podsumowań i analiz, dlatego też spotkanie 5-6 marca br. w Poznaniu obfitowało w tego rodzaju debaty. Ponad 1,3 tys. uczestników kongresu dyskutowało, wspominało i poznawało, czym był samorząd, czym jest i do czego aspiruje. Zjazd środowiska samorządowego był ciekawym doświadczeniem, ponieważ w jednym miejscu spotkało się wielu odchodzących z czynnego życia włodarzy, z nowo wybranymi, dopiero poznającymi zasady działania organizacji samorządowych. Był to odpowiedni moment, aby docenić tych, którzy przez ćwierć wieku budowali to, co jest największym sukcesem naszej młodej demokracji, czyli samorząd terytorialny.

