Jaka kara za nieobecność na rozprawie administracyjnej
Czy organ może pouczyć o możliwości nałożenia grzywny za niestawiennictwo na rozprawie administracyjnej?
Odpowiedź
Tak, istnieją takie konsekwencje. W praktyce istotnym problemem, który może utrudniać szybkie zakończenie postępowania administracyjnego, jest brak stawiennictwa na rozprawie, zwłaszcza gdy mają na niej zostać przeprowadzone dowody. Sankcje, jakie mogą zostać nałożone na uczestników rozprawy za nieusprawiedliwione stawiennictwo, uzależnione zostały od charakteru udziału w rozprawie. Zgodnie z art. 88 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), organ przeprowadzający dowód za nieusprawiedliwione stawiennictwo, odmowę złożenia zeznania, wydania opinii bądź okazania przedmiotu oględzin może nałożyć grzywnę do 50 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania - grzywnę do 200 zł. Ten przepis dotyczy wprost świadków lub biegłych, którzy mimo prawidłowego wezwania nie stawiliby się na rozprawę administracyjną. W stosunku do tych uczestników rozprawy w pouczeniu wezwania na rozprawę można zatem wprost wskazać na finansowe konsekwencje niestawiennictwa.

