Zasłużeni dla polskiej samorządności
Samorząd. Demokracja. Wolność. Ja, ty, my = samorząd - wystawa pod tym tytułem przed Pałacem Prezydenckim to jeden z elementów obchodów Roku Samorządności.
Wystawę otwarto w 25. rocznicę uchwalenia przez Sejm RP ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym. W Pałacu Prezydenckim odbyło się też jubileuszowe spotkanie. Prezydent Bronisław Komorowski nagrodził osoby zasłużone dla polskiej samorządności. - Nie ma lepszej szkoły postaw obywatelskich niż samorządność - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości. - Nagroda Obywatelska to także nagroda dla mnie samego, bo mogę spotkać się osobiście z osobami, które mają wielkie zasługi dla społeczności.
Prezydent podkreślił, że samorządy to bardzo ważna część sukcesu 25-lecia. Wielki sukces tych, którzy postawili na samorządy, choć mieliśmy długoletnie doświadczenie rządów centralistycznych. Wielkie zasługi w krzewieniu idei samorządności miał niedawno zmarły prof. Jerzy Regulski, współtwórca reformy samorządowej. Jak mówił prezydent, samorządność została głęboko zaszczepiona w społeczeństwie, głównie dzięki działaczom lokalnym.

