Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-06-25

O jakie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego można się starać po wyczerpaniu okresu zasiłkowego

Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, może starać się o świadczenia z ubezpieczenia w związku z wypadkiem. Jeżeli osoba ta wyczerpie okres wypłaty zasiłku chorobowego, a nie wróci jeszcze do zdrowia, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne albo rentę z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasady ustalania prawa i wypłaty tych świadczeń z pewnymi odmiennościami ustala się tak samo jak w przypadku świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

(?) W lutym br. pracownik miał wypadek w pracy. W sierpniu br. wyczerpie okres zasiłkowy, ale już teraz powiedział nam, że do pracy nie wróci, gdyż jego stan zdrowia upoważnia do przyznania mu renty. Ma krótki 2,5-roczny staż zatrudnienia. Czy będzie miał prawo do renty? Jakich formalności w związku z tym należy dopełnić?

Jeżeli lekarz leczący uzna, że pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nie odzyskał zdolności do pracy, to może skierować go na świadczenie rehabilitacyjne albo rentę. O tym, czy wniosek zostanie uwzględniony, zadecyduje lekarz orzecznik ZUS, który na podstawie wniosku pracownika przeprowadzi badanie. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że pracownik w ciągu najbliższych 12 miesięcy może odzyskać zdolność do pracy, to pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli po badaniu okaże się, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, ZUS odmówi mu prawa do dalszych świadczeń. Gdyby w najbliższym czasie odzyskanie zdolności do pracy nie było możliwe, pracownik uzyska prawo do renty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00