Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-15

Jakie są zasady zwrotu opłat eksploatacyjnych auta używanego w zakładzie pracy

Pracownik, który do wykonywania swoich obowiązków korzysta z samochodu, może korzystać z auta służbowego udostępnionego przez pracodawcę. Może też używać prywatnego samochodu, który zapewni sobie we własnym zakresie. Pracownik, który poniósł koszty eksploatacji samochodu używanego w celach służbowych, ma prawo otrzymania zwrotu poniesionych kosztów.

Jeżeli pracownik nie ma służbowego pojazdu, ale chce użytkować w firmie swe prywatne auto, to w porozumieniu z pracodawcą może tak zrobić. Podobnie wygląda to z drugiej strony - pracodawca może zaproponować pracownikowi, aby wykorzystywał samochód z firmowej floty samochodowej zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Poniżej zostaną przedstawione zasady rozliczeń kosztów w obu przypadkach.

I. Rozliczanie kosztów, jeśli auto nie należy do pracodawcy

Pracownikowi, który używa w celach służbowych samochód osobowy niebędący własnością pracodawcy, przysługują od pracodawcy należności stanowiące zwrot poniesionych kosztów. Samochód nie musi być własnością lub współwłasnością pracownika. Pracownik może wykorzystywać w celach służbowych również pojazd użyczony bądź wynajęty (np. syn może używać samochód użyczony przez matkę). Gdy pracownik korzysta z prywatnego samochodu w celach służbowych, samodzielnie ponosi koszty bieżącej eksploatacji, a przede wszystkim koszty zużycia paliwa, oleju, amortyzacji. Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi te koszty, gdyż pracownik korzysta z samochodu w interesie pracodawcy.

Należy jednak podkreślić, że przepisy ściśle regulują zasady dokonywania przez pracodawcę zwrotu kosztów użytkowania przez pracownika prywatnego samochodu w celach służbowych. Zwrot może nastąpić albo na podstawie umowy z pracownikiem w formie ryczałtu, albo na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki. Zwrot kosztów używania samochodu przekraczający kwoty wynikające z „kilometrówki” lub ryczałtu jest oczywiście dopuszczalny, ale powoduje negatywne konsekwencje podatkowe zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00