Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-15

Nowe zasady zatrudniania pracowników samorządowych

Od 1 stycznia 2009 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa o pracownikach samorządowych. Wprowadziła ona zmiany m.in. w zakresie sposobu nawiązywania stosunków pracy w samorządzie, czasu pracy oraz zasad wynagradzania pracowników samorządowych.

Nowością w stosunku do dotychczas obowiązującej ustawy o pracownikach samorządowych jest zmiana podstaw nawiązania stosunku pracy.

Po zmianie przepisów pracownicy samorządowi mogą być zatrudnieni na podstawie:

l wyboru w:

- urzędzie marszałkowskim: marszałek województwa, wicemarszałek oraz pozostali członkowie zarządu województwa - jeżeli statut województwa tak stanowi,

- starostwie powiatowym: starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu powiatu - jeżeli tak stanowi statut powiatu,

- urzędzie gminy: wójt (burmistrz, prezydent miasta),

- związkach jednostek samorządu terytorialnego: przewodniczący zarządu związku i pozostali członkowie zarządu - jeżeli tak stanowi statut związku.

Po wprowadzeniu nowej ustawy o pracownikach samorządowych na podstawie wyboru powstaje stosunek pracy wicemarszałka województwa, czego wcześniejsze przepisy nie przewidywały. Natomiast po zmianie przepisów stosunek pracy na podstawie wyboru nie jest zawierany z wiceprzewodniczącym zarządu województwa.

Wybór jest podstawą zatrudnienia dla osób pełniących funkcję organów wykonawczych w samorządzie. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru następuje wówczas, gdy z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika (art. 73 Kodeksu pracy). Procedurę nawiązywania stosunku pracy z wyboru w przypadku pracowników samorządowych przewidują ustawy ustrojowe, takie jak ustawy: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa oraz ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta;

l powołania - zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnik gminy, skarbnik powiatu, skarbnik województwa.

Po zmianie przepisów na podstawie powołania nie są już zatrudniani sekretarze gminy i powiatu. Od 1 stycznia 2009 r., czyli z dniem wejścia w życie nowej ustawy o pracownikach samorządowych, stosunki pracy osób dotychczas zatrudnionych w samorządzie na podstawie powołania przekształcają się w umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 53 ust. 1 nowej ustawy o pracownikach samorządowych). Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy inne przepisy niż ustawa o pracownikach samorządowych określają wymóg zatrudnienia pracownika samorządowego na podstawie powołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00