Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-06-28

Odwołany członek zarządu spółki kapitałowej ma prawo do przywrócenia do pracy

W przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej, ma on prawo domagać się przywrócenia do pracy. Może to jednak nastąpić w uzasadnionych przypadkach (uchwała Sądu Najwyższego z 16 maja 2012 r., III PZP 3/12).

Rzecznik Praw Obywatelskich (dalej RPO) we wniosku skierowanym 20 lutego 2012 r. do Sądu Najwyższego zwrócił się o wydanie w poszerzonym składzie tego sądu uchwały wyjaśniającej wątpliwości związane z uprawnieniami członka zarządu spółki kapitałowej bezprawnie zwolnionego z pracy.

Rzecznik powołał się na art. 203 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.) i art. 370 § 1 k.s.h., zgodnie z którymi członek zarządu (odpowiednio spółki z o.o. i spółki akcyjnej) może być w każdym czasie odwołany. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Zdaniem RPO, przepisy art. 203 § 1 k.s.h. i art. 370 § 1 k.s.h. dotyczą wyłącznie stosunku organizacyjnego, dlatego ustanie tego stosunku, czego przejawem jest odwołanie z funkcji członka zarządu spółki, nie pociąga za sobą automatycznego ustania stosunku pracy. Do rozwiązania stosunku pracy niezbędne jest bowiem podjęcie dodatkowych czynności. Wobec tego, do takiego pracownika znajdują zastosowanie przepisy art. 45 Kodeksu pracy (dalej k.p.) dotyczące przywrócenia do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00