Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-12-01

Czy przepisy o odpowiedzialności karnej firm za czyny popełnione przez osoby fizyczne (np. pracownika firmy) są zgodne z Konstytucją

Część przepisów ustawy przewidującej odpowiedzialność karną tzw. podmiotów zbiorowych, zaskarżonych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych, m.in. rozwiązania regulujące wysokość kary i pozbawienie firmy prawa do obrony, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 18/03).

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego aż 13 przepisów, obowiązującej od 28 listopada ubiegłego roku, ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. Nr 197, poz. 1661). Trybunał uznał, że 9 z nich jest sprzecznych z Konstytucją. Ustawa ta wprowadziła możliwość skazania firmy za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną (np. pracownika firmy, członka zarządu). Firma może zostać skazana na karę pieniężną w wysokości do 10% przychodu osiągniętego w roku podatkowym poprzedzającym wydanie orzeczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00