Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-20

JAK ODZYSKAĆ ZWROT CZĘŚCI WYDATKÓW ZA ZAKUP MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH - instrukcja

Od 1 maja 2004 r. koszty ponoszone przez podatników, którzy we własnym zakresie kupują materiały budowlane, są wyższe. Od 1 maja 2004 r. stawka VAT na te materiały wzrosła z 7% do 22%. Podatnicy muszą więc zapłacić tę różnicę z własnej kieszeni, nie mając jednocześnie prawa do odliczenia VAT. Obowiązująca od 1 stycznia 2006 r. ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468) reguluje zasady zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, na które stawka VAT wzrosła z 7% do 22%. Jest ona odpowiedzią na oczekiwania tych podatników, którzy budują lub remontują swoje domy i mieszkania tzw. systemem gospodarczym. Natomiast ustawa z 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 23, poz. 138) wprowadza uproszczenia w ubieganiu się o zwrot i przy rozpatrywaniu wniosków przez urząd. Zaprezentujemy krok po kroku, co należy zrobić, aby według nowych zasad uzyskać zwrot części VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych, które obowiązują od 6 marca 2007 r. Istotne jest, że prawo do zwrotu odzyskały osoby, które według poprzednich regulacji nie złożyły w terminie wniosku o zwrot VAT.

I. Wstęp

KROK 1.

Ustalić, czy jesteśmy uprawnieni do otrzymania zwrotu

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest skierowana tylko do tych podmiotów, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z:

l budową budynku mieszkalnego,

l nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalne- go na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach (art. 2 ust. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali),

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00