Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-15

Najnowsze orzecznictwo. Wybór i odwołanie rady pracowników

Przepisy dające członkom związków zawodowych przywilej wyboru do rad pracowników są niezgodne z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 1 lipca 2008 r. (sygn. K 23/07).

Konfederacja Pracodawców Polskich zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Twierdziła, że procedura wyboru rady pracowników jest przykładem nieuzasadnionego przywileju związków zawodowych oraz dyskryminacji pracowników niezrzeszonych w związkach. Prawo wyboru reprezentantów załogi dla potrzeb informacji i konsultacji z pracodawcą zostało uzależnione od członkostwa w reprezentatywnej organizacji związkowej. Zdaniem KPP pracownik, który nie należy do związku zawodowego, ma prawo korzystać z takich samych uprawnień jak pracownik zrzeszony. Kwestionowane przepisy pozbawiły pracowników niezrzeszonych wpływu na wybór do rady pracowników, rozliczania z działalności reprezentanta praw i interesów pracowniczych oraz ich odwoływania. Pozbawiły prawa egzekwowania informacji o sytuacji w przedsiębiorstwie, które pracodawca zobowiązany jest przekazywać radzie pracowników. Ponadto pracownicy, którzy wybrali radę, nie mogą przeciwdziałać odwołaniu jej członków, pomimo że spełnia ona właściwie powierzoną jej rolę.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 4 ust. 1, 3 i 5 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji w zakresie, w jakim określa tryb wyboru oraz odwołania rady pracowników w zależności od przynależności pracowników do reprezentatywnej organizacji związkowej, jest niezgodny z Konstytucją. Przepis utraci moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00