Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-15

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

Jeden ze wspólników spółki jawnej zamierza wycofać się z dalszej działalności. Pozostali wspólnicy nie będą stawiać przeszkód. W jaki sposób należy przeprowadzić wystąpienie wspólnika od strony formalnej, jak należy się z nim rozliczyć oraz w jaki sposób ująć wypłatę jego należności w księgach rachunkowych? Prosimy również o omówienie skutków podatkowych, zarówno dla ustępującego wspólnika, jak i dla spółki oraz dla pozostałych wspólników. O ile to możliwe, zależy nam na szerszym omówieniu problemu, z podaniem przykładów.

Spółka jawna jest spółką osobową prawa handlowego, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych, dalej k.s.h.), a przy tym nie jest spółką handlową innego rodzaju, np. spółką komandytową, partnerską lub komandytowo-akcyjną. Pomimo iż spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, może ona we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, występować przed sądem i być pozywana (art. 8 § 1 k.s.h.).

Z tego względu mówi się niekiedy, że spółka jawna posiada quasi-osobowość prawną. W skład majątku spółki jawnej wchodzi wszelkie mienie wniesione do niej przez wspólników pod postacią wkładu, a także mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 k.s.h.).

Osobowy charakter spółki jawnej przesądza o tym, że wystąpienie z niej chociażby jednego ze wspólników powoduje istotne konsekwencje na gruncie prawa cywilnego oraz podatkowego. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tych problemów, przedstawimy sposoby wystąpienia wspólnika ze spółki oraz sposób wyliczenia udziału kapitałowego (wraz z zasadami ewidencji księgowej) związany z rozliczeniem wspólnika.

W jaki sposób wspólnik może wystąpić ze spółki jawnej

W świetle prawa handlowego wspólnik może wystąpić ze spółki jawnej:

1) wypowiadając umowę spółki lub

2) przenosząc ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (własnych) na inną osobę, tzn. zbywając udziały.

W obu przypadkach mogą istnieć pewne ograniczenia, wynikające z przepisów Kodeksu spółek handlowych, postanowień umowy spółki albo reakcji pozostałych wspólników. Opisujemy je poniżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00