Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-15

Jak przeprowadzić korektę VAT po zakończeniu roku

Od 1 maja 2004 r. niektórzy podatnicy VAT po zakończeniu roku podatkowego mają obowiązek korygowania części odliczonego w ciągu roku podatku naliczonego. Obowiązek korekty wynika z tego, że odliczenia VAT naliczonego dokonywane w ciągu roku mają charakter wstępny (jest to tzw. proporcja wstępna). Proporcja wstępna jest ustalana na podstawie obrotów roku poprzedniego. W określonych przypadkach podatnicy mogą dokonywać wstępnego odliczenia również na podstawie tzw. prognozy proporcji. Po zakończeniu roku podatnicy powinni zatem skorygować kwotę odliczenia na podstawie rzeczywistych obrotów roku, w którym były dokonywane odliczenia podatku naliczonego (tzw. proporcja ostateczna). Ustalona po zakończeniu roku rzeczywista proporcja różni się z reguły od stosowanej w ciągu roku proporcji wstępnej lub prognozy proporcji. Skutkiem korekty może być:

l powiększenie podatku podlegającego odliczeniu - jeśli proporcja ostateczna jest wyższa niż proporcja wstępna (albo prognoza proporcji); oznacza to, że podatnik w ciągu roku odliczył mniej podatku, niż powinien; lub

l pomniejszenie podatku podlegającego odliczeniu - jeśli proporcja ostateczna jest niższa niż proporcja wstępna (albo prognoza proporcji); oznacza to, że podatnik w ciągu roku odliczył więcej podatku, niż powinien.

1. Kiedy podatnik dokonuje korekty rocznej

Odliczenia częściowe oraz związany z nimi obowiązek korekty rocznej występują u podatników, którzy dokonują zakupów związanych jednocześnie ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

WAŻNE!

Obowiązek korekty rocznej dotyczy tylko podatników, którzy dokonują zakupów związanych jednocześnie ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Podatnicy nie powinni dokonywać częściowych odliczeń ani też korygować na koniec roku podatku odliczonego z faktur zakupowych:

l dotyczących wyłącznie sprzedaży dającej prawo do odliczenia. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż opodatkowaną. Zakupy służące wyłącznie sprzedaży opodatkowanej dają pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podatnik nie musi zatem dokonywać odliczenia częściowego (proporcjonalnego) od takich zakupów;

 dotyczących wyłącznie sprzedaży niedającej prawa do odliczenia. Chodzi przede wszystkim o sprzedaż zwolnioną od podatku. Zakupy służące wyłącznie sprzedaży zwolnionej nie dają w ogóle prawa do odliczenia VAT naliczonego. Podatnik nie może zatem dokonywać żadnego odliczenia od takich zakupów, a więc nie może również dokonywać odliczenia częściowego;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00