Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-15

PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH - UJEDNOLICONY TEKST USTAWY Z KOMENTARZEM DO ZMIAN

W opracowaniu prezentujemy omówienie zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 6 listopada 2008 r. Część zmian weszła w życie od 1 grudnia 2008 r. Pozostałe zmiany weszły w życie 1 stycznia br. lub zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Jedną z najważniejszych nowości wchodzących w życie od 1 stycznia 2009 r. jest nowa skala podatkowa. Dotychczasową trójstopniową skalę 19%, 30% i 40% zastąpiono dwoma stawkami podatkowymi, tj. 18% i 32%. Jest to efekt nowelizacji przepisów z 2006 r., które wchodzą w życie po tak długim okresie od ich uchwalenia. Z przepisów usunięto kilka niekorzystnych dla podatników rozwiązań, w tym m.in. obowiązek rozpoznawania przychodu z tytułu użyczenia nieruchomości. Zmianie uległy również zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wypłatą wynagrodzeń pracownikom.

ZMIANY W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH W 2008 I 2009 R. - KOMENTARZ

1. Nowe preferencje podatkowe dla osób niemieszkających w Polsce

Ustawodawca wprowadził do szeregu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych listę państw, których mieszkańcy mogą skorzystać z preferencji podatkowych dostępnych do tej pory tylko mieszkańcom Polski. Warto podkreślić, że listy tych państw nie określono poprzez wymienienie ich z nazwy, ale przez wskazanie struktur organizacyjnych, do których te państwa przynależą. Są to państwa:

l należące do Unii Europejskiej,

l należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa członkowskie UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein),

l państwa tworzące Konfederację Szwajcarską (z uwagi na zawartą przez Wspólnotę Europejską i jej państwa członkowskie umowę z Konfederacją Szwajcarską w sprawie swobodnego przepływu osób - Dz.Urz. WE L 114 z 30.04.2002, str. 6).

Przyjęcie takiego sposobu określenia państw, których mieszkańcy mogą korzystać z preferencji podatkowych przewidzianych w polskiej updof, należy ocenić bardzo pozytywnie. Dzięki niemu przystąpienie nowego państwa np. do Unii Europejskiej nie będzie wymagało nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Osoby mające miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w jednym z ww. państw uzyskały następujące przywileje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00