Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-15

Jakie są skutki zmian w Kodeksie pracy

Omawiamy skutki zmian w Kodeksie pracy, które dotyczą dyskryminacji w pracy i zasad bhp. Obowiązują one od 18 stycznia 2009 r. Pozostałe zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy, dotyczące wydłużenia urlopów macierzyńskich, umówimy w następnym numerze.

Po zmianie przepisów Kodeksu pracy pracodawcy mogą być częściej narażeni na zarzut dyskryminowania pracowników. Definicja dyskryminacji w zatrudnieniu została bowiem rozszerzona o nowe elementy. Wprowadzono również większą ochronę dla pracowników dyskryminowanych w pracy.

Natomiast na skutek zmian przepisów bhp pracodawcy mają nowe obowiązki, zwiększające koszty działalności firm.

Zmiana definicji dyskryminacji pośredniej

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła definicję dyskryminacji pośredniej w zatrudnieniu. Do tej pory, aby doszło do dyskryminacji pośredniej, musiał wystąpić określony skutek działań pracodawcy. Musiało bowiem dojść do dysproporcji w zakresie warunków zatrudnienia pracowników ze względu na cechę, np. płeć, wiek, niepełnosprawność, z powodu której nie można dyskryminować pracowników (art. 183a § 4 Kodeksu pracy). Po zmianie przepisów dyskryminacją pośrednią będą nie tylko działania, które wywołały dysproporcje w zatrudnieniu, ale także działania, które potencjalnie takie skutki mogły wywołać.

Ponadto po zmianie przepisów dyskryminacja pośrednia może nastąpić w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, awansowania oraz dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje. Dotychczas dyskryminacja pośrednia mogła nastąpić tylko w zakresie warunków zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00