Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-09-15

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych nabycie środka trwałego zakupionego u dostawcy krajowego w walucie obcej

Podatnik dokonał zakupu środka trwałego: maszyny do produkcji. Zgodnie z umową zawartą z dostawcą krajowym faktura została wystawiona w walucie obcej. Zapłata za fakturę nastąpiła przed przyjęciem środka trwałego do używania. Czy różnice kursowe powstałe w związku z zapłatą faktury wpłyną w całości na wartość początkową środka trwałego? Jak tego typu transakcje rozliczać w księgach rachunkowych?

PROBLEM

RADA

Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i ustawy o podatku dochodowym wskazują, że różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego powinny korygować jego wartość początkową. U podatników stosujących metodę rachunkową ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych różnice kursowe od kwoty VAT wpłyną na wartość początkową środka trwałego. Inaczej będzie wyglądała sytuacja u podatników, którzy dla ustalenia podstawy opodatkowania wybrali metodę podatkową ustalania różnic kursowych. W ich przypadku różnice kursowe od kwoty VAT nie wystąpią. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W obecnym stanie prawnym (tj. od 24 stycznia 2009 r., gdy został uchylony art. 9 pkt 15 ustawy z 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe dotyczący dewizowych ograniczeń w dokonywaniu w kraju rozliczeń w walutach obcych pomiędzy rezydentami) podmioty krajowe mają swobodę w wyborze waluty, w której będą rozliczane transakcje gospodarcze. Kontrahenci krajowi mogą zatem dokonywać rozliczeń w walucie obcej, gdy:

● wartość transakcji zostanie wyrażona w walucie obcej i w tej samej walucie nastąpi zapłata, oraz gdy

● wartość transakcji zostanie wyrażona w walucie obcej i jej zapłata nastąpi w złotych.

Należy zwrócić uwagę, że Kodeks cywilny (art. 358 § 1) wskazuje, że:

jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00