Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-09-01

Kto i kiedy może żądać uchylenia uchwały w spółce z o.o.

PROBLEM

W Spółce z o.o., której jestem wspólnikiem (mam 5% udziałów), odbyło się zgromadzenie wspólników, o którym nie miałem pojęcia. Co gorsza, dowiedziałem się, że na tym zgromadzeniu podzielono zysk pomiędzy wspólników, mnie jednak pominięto. Spółka działa prężnie, a kwota dywidendy przypadająca nawet na moje 5% udziałów stanowi sporą kwotę. Zgromadzenie wspólników odbyło się w ostatnim tygodniu czerwca. Czy mogę w jakiś sposób cofnąć uchwałę wspólników?

RADA

Sytuacja, o której pisze Czytelnik, może stanowić podstawę do uchylenia uchwały wspólników. Przepisy kodeksu spółek handlowych (KSH) przewidują możliwość cofnięcia uchwały po spełnieniu określonych przesłanek, określając też, kto i w jakim terminie z takim powództwem może wystąpić.

UZASADNIENIE

Zaskarżona może zostać uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika (art. 249 § 1 KSH). Do uwzględnienia powództwa konieczne jest stwierdzenie wystąpienia co najmniej jednej spośród wymienionych przesłanek (por. wyrok Sądu Apelacyjnego (SA) w Szczecinie z 5 kwietnia 2017 r., sygn. akt I ACa 794/16). Wszystkie możliwe warianty wymienione zostały w innym orzeczeniu (por. wyrok SA w Krakowie z 26 marca 2014 r., sygn. akt I ACa 1630/13). I tak zaskarżona uchwała musi być:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00