Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-05-16

Jak ustalić, czy podatnik dochował należytej staranności, odliczając VAT - wskazówki fiskusa

Organy podatkowe wymagają, aby podatnik dochował należytej staranności przy zawieraniu transakcji opodatkowanych VAT. Brak takiej staranności może pozbawić podatnika prawa do odliczenia. Przedstawiamy opracowane przez fiskusa wytyczne określające, jak, zdaniem organów podatkowych, należy oceniać, czy podatnik dochował należytej staranności w wyborze kontrahenta oraz ocenie okoliczności transakcji. Stosowanie tych zaleceń powinno zabezpieczyć prawo podatników do odliczenia VAT naliczonego.

Jednym z podstawowych celów służb skarbowych jest zwalczanie oszustw i nadużyć w VAT. W ramach tej walki organy mogą m.in. kwestionować prawo podatnika do odliczania VAT naliczonego. Odmowa prawa do odliczenia VAT naliczonego powinna mieć miejsce w każdym przypadku, gdy podatnik był świadomy tego, że popełnia lub uczestniczy w oszustwie lub nadużyciu. Natomiast nie powinna mieć miejsca, gdy podatnik nie miał świadomości, że w takim procederze uczestniczy. Zatem w przypadku podatnika, który nie wiedział, że transakcja nabycia towaru została zorganizowana w związku z popełnieniem przez inny podmiot oszustwa lub nadużycia, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie powinno zostać mu odebrane.

W takie sytuacji istotne jest ustalenie, czy podatnik, przy zachowaniu należytej staranności, mógł wiedzieć, że transakcja służy oszustwu lub nadużyciu w zakresie VAT naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00