Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-02-17

E-sprawozdanie – problemy praktyczne

Od 1 października 2018 r. wszystkie roczne sprawozdania finansowe muszą być sporządzane w postaci elektronicznej oraz składane drogą elektroniczną do odpowiedniego dla danego typu jednostki repozytorium - KRS lub do KAS. W raporcie przedstawiamy problemy praktyczne, z którymi można się spotkać, dokonując weryfikacji poprawności schem (struktur logicznych sprawozdań finansowych) oraz błędy, które mogą uniemożliwić skuteczne złożenie e-sprawozdania finansowego. Opracowanie jest skierowane głównie do podmiotów innych niż banki, ubezpieczyciele, domy maklerskie czy SKOK-i.

1. Postać ustrukturyzowana i nieustrukturyzowana - kto używa której postaci SF   

Ustawa o rachunkowości wyróżnia trzy typy postaci elektronicznej:

  1. ustrukturyzowaną, zgodną ze strukturą i formatem udostępnionym na stronie BIP Ministerstwa Finansów (https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan), wymienioną w art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości, której używać powinny:
    • podmioty prowadzące księgi na podstawie ustawy o rachunkowości, wpisane do rejestru przedsiębiorców w KRS,
    • osoby fizyczne zobowiązane do prowadzenia ksiąg na podstawie ustawy o rachunkowości,
    • inni płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego (np. stowarzyszenia czy fundacje niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS);
  2. ustrukturyzowaną, zgodną ze strukturą i formatem udostępnionym na stronie BIP Ministerstwa Finansów, wymienioną w art. 45 ust. 1h uor, której używać powinny podmioty sporządzające sprawozdanie zgodnie z MSR (podczas powstawania niniejszego opracowania MF opublikowało informację, że nie udostępni takich struktur; tym samym jednostki te sporządzają sprawozdania finansowe w postaci elektronicznej według wybranych przez siebie formatów i struktury logicznej lub w formie nieustrukturyzowanej);
  3. elektroniczną nieustrukturyzowaną - w przypadku pozostałych podmiotów.

W związku z powyższym, dla sprawozdań za 2019 r. ich formaty sprowadzają się do dwóch typów: ustrukturyzowany - zapisywany w pliku XML oraz nieustrukturyzowany - zapisywany w dowolnym typie pliku. W tym opracowaniu koncentrujemy się na sprawozdaniach w formacie XML (wersji 1-2 obowiązującej od 1 września 2019 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00